Bir Sayfa Seçin

Arıların yalnızca bal üretmediğini, ayrıca propolis adı verilen bir madde daha ürettiğini biliyor muydunuz? İnsan sağlığı üzerinde oldukça faydalı olan propolis, başta iğne yapraklı ağaçlar olmak üzere farklı birçok bitkinin tomurcuk ve nektarından elde edilen özel bir maddedir. Peki özellikleri ile dikkatleri üzerine çeken propolis faydaları nelerdir?

Propolisin faydalarını daha iyi anlamak için propolis nedir sorusunu cevaplayarak başlayalım. Propolis, yukarıda da bahsettiğimiz gibi arılar tarafından üretilen, doğal olarak reçinemsi bir kıvama sahip olan özel bir maddedir. Arıların kendi balmumları ile bitki özlerini karıştırarak oluşturdukları propolis, kovan içindeki peteklerin sterilizasyonunu sağlamak ve kovanı bakterilere karşı korumak için üretilir.

Propolisin keşfine baktığımızda ise Yunanlılara kadar uzandığını görebiliriz. Antik Yunanlılarda daha çok antibiyotik özellikleri nedeniyle kullanılan propolisin kelime anlamı ise “şehri koruyan” anlamına gelmektedir. Özellikle bağışıklığı güçlendirici etkisi ile ön plana çıkan propolis, faydaları ile de herkesi şaşırtan bir maddedir.

Propolis

Propolis Faydaları Nelerdir?

Propolis nedir artık biliyorsunuz. İçerdiği vitamin ve mineral sayesinde tam bir sağlık deposu olan propolis, uçuktan kansere kadar çeşitli rahatsızlıklara karşı koruyucu etki gösterir. Ancak propolis kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Böylece propolis kullanmaya uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

1. Saç ve Cilt Sağlığına İyi gelir

Propolis, saç dökülmesinin önüne geçebilen, saçların yeniden çıkmasına yardımcı olan ve saç bakımı sağlayan bir maddedir. Bunun için kullandığınız saç bakım ürünlerine 5-10 damla propolis ekleyebilir, sonrasında saçınıza uygulayabilirsiniz.

Saça faydaları ile dikkat çeken propolis aynı zamanda cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Güçlü antioksidan içeriği ile hücre yenilenmesini hızlandıran propolis, cilt gözeneklerini de temizleyerek ferah bir hale getirir. Bu noktada yapmanız gereken birkaç damla propolisi aktif olarak kullandığınız kreme damlatmaktır. Ardından cildinize uygulayabilir ve birtakım cilt sorunlarının önüne geçebilirsiniz.

2. Kansere Karşı Koruyucu Olabilir

Yapılan araştırmalar, propolisin kansere karşı etkili bir madde olabileceğini gösteriyor. Özellikle kanserli hücrelerin iletişim ağını keserek çoğalmalarını engelleyebilen propolis, kanserin başlangıç evresinden son evreye girmesini önlüyor. Propolisin yüksek antioksidan seviyesi ise kansere karşı etkili bir rol oynuyor. Dolayısıyla düzeli propolis tüketimi ile kansere yakalanma riskini azaltmak mümkün olabilir.

3. Ağız ve Diş Sağlığına Faydalıdır

Propolisin bakteriler ile savaştığını belirttik. Dolayısıyla propolis kullanarak ağız ve diş sağlığınıza katkıda bulunabilir ayrıca diş çürümesinin önüne geçebilirsiniz. Özellikle diş macununa damlattığınız bir iki damla propolis ile daha sağlıklı dişlere sahip olabilirsiniz. Öte yandan sıvı propolis ile gargaralar hazırlayabilir, ağız bakımınızı iyileştirebilirsiniz.

4. Metabolizmayı Düzenler

Propolisin bir diğer faydası ise metabolizmayı düzenlemesidir. Düzenli tüketilen propolis ile vücut metabolizmasını hızlandırabilir ve sistemin çok daha düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için günlük belirtilen miktarda sıvı propolis tüketebilir ve sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

5. Uçuk Yaralarının İyileşmesini Hızlandırır

Antioksidan gibi antimikrobiyal özelliği de bulunan propolis, vücuda giren bakterilere karşı koruma sağlar. Başta uçuk olmak üzere pek çok mikrobik probleme karşı savaşarak yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Eğer sürekli olarak uçuk çıkaran birisi iseniz, propolis kullanabilir ve var olan uçuktan kurtulabilirsiniz. Bu noktada krem formdaki propolisi tercih etmenizi tavsiye ederiz. Böylece daha kolay bir uygulama gerçekleştirebilirsiniz.

6. Bağışıklık Sisteminin Düzenlenmesine Yardım Eder

Bağışıklık sistemini düzenleyen ve vücut direncini artıran bir madde olan propolis ile grip, soğuk algınlığı ve halsizlik pek çok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz. Dış çevreden gelen virüslere karşı etkin bir rol üstlenen propolis, dengeli bağışıklık işlevine yardımcı olur.

Ayrıca bağışıklığınızı güçlendirmek ve vücut direncinizi artırmak için Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için 11 Öneri başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

7. Kan Şekeri Üzerinde Olumlu Etkisi Vardır

Araştırmalar; propolisin, kan şekerini artıran enzimleri inhibe edici bir özelliği olduğunu göstermiştir. Propolis, vücut metabolizmasını düzenleyen bir özelliğe sahip olduğu için diyabet hastalarında, kan şekerinin kontrol altında olmasını sağlar. Bu nedenle diyabet hastalarının, düzenli olarak propolis tüketmesi önerilir.

Propolis Nasıl Tüketilir?

Propolisi sıvı ve krem olmak üzere iki farklı şekilde tüketebilirsiniz. Sıvı propolisi daha çok birkaç damla olacak şekilde gıda takviyesi olarak veya gargara yapımında kullanmak için tercih edebilirsiniz. Krem propolisi ise genellikle cilt bakımı için veya cilt problemlerinden kurtulmak için sorunlu bölge üzerine uygulayabilirsiniz.

Böylece var olan cilt sorununuzu iyileştirebilir ve hücre yenilenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak, eğer doktorunuz da uygun görürse termal suların şifalı etkilerinden de faydalanabilir ve sağlıklı bir cilde sahip olabilirsiniz.