Bir Sayfa Seçin

İyi beslenmek, egzersiz yapmak ve zararlı maddelerden kaçınmak gibi sağlıklı alışkanlıkların mantıklı olduğunu biliyorsunuz, ama neden bunları uygulamıyorsunuz? Sağlıklı yemek yeme alışkanlığı, fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığınıza fayda sağlayan önemli bir davranıştır. Bu alışkanlıklar genel sağlığınızı iyileştirir ve iyi hissetmenizi sağlar. Sağlıklı alışkanlıklar geliştirmek zordur ve çoğu zaman zihniyetinizi değiştirmenizi gerektirir. Ama emin olun sağlıklı yemek yemeye başladığınız zaman bu zamana kadar yapmadığınıza bile pişman olacaksınız. Bir araba gibi, beyniniz de verimli bir şekilde çalışmak için kaliteli yakıta ihtiyaç duyar. İşiniz söz konusu olduğunda, daha verimli çalışmak, daha fazla kazanmanıza yardımcı olabilir. Bu da doğru beslenme ile hallolabilecek bir şeydir. Doğru beslenme ve düzenli egzersiz, aşırı kilo alımından kaçınmanıza ve sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar göre, fiziksel olarak aktif olmak kilo verme hedeflerinize ulaşmak için gereklidir. Tabi bununla birlikte mutlaka sağlıklı beslenmek de gerekmektedir. Dengeli kalori hesabı ile yönetilen bir diyet kilo kontrolüne yardımcı olabilir. Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başladığınızda, öğle yemeğinden önce fast food yemek gibi bir isteğiniz kalmayacaktır. çimlerin arasında güneşe doğru poz veren bayan Ek olarak, kahvaltıyı atlamak kan şekerinizi artırabilir ve bu da yağ depolanmasını artırır. Günde en az beş porsiyon meyve ve sebzeyi diyetinize ekleyin. Düşük kalorili ve besin değeri yüksek olan bu gıdalar kilo kontrolüne yardımcı olur. Soda ve meyve suları gibi şekerli içeceklerin tüketimini sınırlayın ve yağsız etleri seçin. Bunların yanı sıra günlük beslenme rutininizden kuruyemişleri de eksik etmeyin. Hem lezzetli hem de doyurucu kuruyemişler, iştahı kontrol altına almaya da yardımcı olacaktır.

Ruh Halini İyileştirir
Vücudunuz için doğru olanı yapmak zihniniz tarafından size sürekli olarak söylenmektedir. Tabi bunu dinleyip dinlememek size kaldıysa da uyarıları da görmemeniz mümkün olmayacaktır. Örneğin kendinizi sürekli olarak yorgun ve mutsuz hissediyorsanız; bunun sebeplerinden birisi de sağlıksız beslenmenizdir. Endorfinler, sizin daha mutlu ve daha rahat hissetmenizi sağlayan beyin kimyasallarıdır. Sağlıklı bir diyetin yanı sıra egzersiz yapmak daha iyi bir ruhsal sağlık kazandırır. Görünüşünüz hakkında kendinizi daha iyi hissettikçe, ruhsal açıdan da mutlu olursunuz. Bu da sizin özgüveninizi ve benlik saygınızı artırabilir. İyi dengelenmiş bir diyet insan vücudu için çeşitli faydalar sağlar. Bu faydaların başında ise şunlar gelmektedir:

Kişinin kendisini gün boyunca aktif hissetmesi için gereken enerji
Büyüme ve onarım için ihtiyaç olan besin maddelerini vücuda alabilmek
Güçlü ve sağlıklı kalmak
Kiloya bağlı hastalıkları önlemeye yardımcı olmak
Sağlıklı kilo oranını korumaya yardımcı olmak
A, B, C ve E vitamini, çinko, demir ve selenyum gibi bazı önemli besin maddelerindeki eksiklikler bağışıklık sisteminizin parçalarını zayıflatabilir. Bu nedenle de yemek yerken mutlaka nereden hangi besin kaynaklarının alındığına dikkat etmek gerekmektedir. Aksi takdirde vücut yavaş yavaş vitaminleri kaybeder ve kendisini koruyamaz hale gelir. sağlıklı yiyecekler, limon ve biberler

Hastalıkları Engeller
Sağlıklı oranda kilo sahibi olmak ve bunu sürdürmek tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve az yağlı süt ürünlerinden oluşan sağlıklı bir diyet, kan basıncı ve kolesterol seviyelerini koruyarak kalp hastalığınızın riskini azaltır. Yüksek tansiyon ve kolesterol, diyetinizde çok fazla tuz ve doymuş yağ belirtisi olabilir. Bu nedenle bu ürünleri de az tüketmek gerekmektedir. Yağlı balıkların bir kısmını -somon ve alabalık gibi- yemek, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Yağlı balıklardaki yüksek omega-3 yağ asitleri, kalp sağlığı için çok ama çok faydalıdır. Sağlıklı alışkanlıklar kalp hastalığı, inme ve yüksek tansiyon gibi belirli sağlık durumlarını önlemeye yardımcı olur. Kendinize dikkat ederseniz, kolesterol ve kan basıncınızı güvenli bir aralıkta tutabilirsiniz. Bu, kanınızın akıcı bir şekilde akmasını sağlar ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Sağlıklı yemek yeme aşağıdakiler de dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki sağlık sorunlarına engel olabilir:

Yorgunluk sendromu
Diyabet
Depresyon
Kalp hastalıkları

Güçlü Kemikler ve Dişler
Kalsiyum açısından zengin bir diyet dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlü tutar ve yaşlanmayla ilişkili kemik kaybını (osteoporoz) yavaşlatmaya yardımcı olabilir. Kalsiyum genellikle süt ürünleri ile ilişkilidir, fakat aynı zamanda bazı yemeklerde de bulunmaktadır. Bu yemekleri ise şöyle listelememiz mümkün olacaktır:

Sardalye
Somon
Kalsiyum takviyeli gıdalar, (soya ürünleri, meyve suları ve tahıllar gibi)
D vitamini vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olduğundan, dışarı çıktığınızdan (vücudunuz D vitamini alır) ve diyetinizde D vitamini içeren yiyecekler bulundurmalısınız.

Kilo Kontrolü
Çok fazla meyve, sebze, kepekli tahıllar ve orta miktarda doymamış yağlar, et ve süt ürünleri içeren sağlıklı bir diyet yapmak, sabit bir kiloda kalmanıza yardımcı olur. Bu ancak çeşitlilik açısından zengin bir diyetle gerçekleşecek bir şeydir. Örneğin her gün yağ ve şekerin yüksek olduğu yiyecekler tüketen insanların kilosu sağlıklı değildir. Sağlıklı beslenmek sadece yemek yemekle olmaz. Aynı zamanda bu beslenme işlemlerini sporla da desteklemek gerekmektedir. Egzersizle birlikte doğru oranlarda sağlıklı bir diyet yapmak kilo vermeye, kolesterol seviyesi ve kan basıncını düşürmeye fayda sağlar. Sağlıklı beslenen ve egzersiz yapan kişilerde tip 2 diyabet riski de oldukça azdır. gün batımında manzara karşısında bisiklete binen iki kişi

Enerjiyi Artırır
Hepimiz çok fazla sağlıksız yiyecek yedikten sonra kendimizi uyuşuk hissederiz. Dengeli bir diyet programı izlediğimizde ise vücudumuzun enerji düzeyi üst seviyelerde olur. Sağlıklı bir diyet şunları içerir:

Kepekli tahıllar
yağsız et
Az yağlı süt ürünleri
Meyve
Sebzeler

Uzun Ömür
Sağlıklı alışkanlıklar geliştirdiğinizde, daha uzun bir yaşam şansınızı artırırsınız. Sağlıklı yemek yemek bu alışkanlıklar arasında da önemli sırada yer almaktadır. Çünkü kimi zaman insanlar yemek yeme alışkanlıkları yüzünden başta obezite olmak üzere çeşitli rahatsızlıklarla mücadele etmek zorunda kalmaktadır.