Bir Sayfa Seçin

Bitki çayları son derece sağlıklı. Vücudumuzun düzgün çalışması ve sağlıklı yaşama amacıyla demleyebileceğimiz onlarca bitki çayı mevcut. Bazıları ise uykunuzu kaliteli hale getirmeye yardımcı olacak özler barındırıyor. Aşağıda vereceğimiz listede sizlere uykudan önce içtiğinizde uyku kalitenizi arttıracak birbirinden farklı bitki çayı önerisi verdik.

Papatya

Papatya, doğal bir uyku yardımcısı olarak önerilen en popüler bitkilerden biridir. Papatya çiçeklerinden elde edilen uçucu yağlar sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olabilir.

Çiçeğin içinde bulunan apigenin adlı kimyasal bileşik de zihni sakinleştirmeye yardımcı olabilir ve böylece uykululuğa neden olabilir.

Bu kafeinsiz bitkisel infüzyonun arkasındaki bilim, onu yatmadan önce harika bir çay yapar.

Papatya çayının tadı çiçeksi, elma benzeri ve yatıştırıcıdır.

Bitki Çayı

Kediotu kökü

Kediotu, Avrupa ve Asya’ya özgü bir bitkidir. Ancak, bugün Kuzey Amerika da dahil olmak üzere diğer bölgelerde yabani olarak yetişmektedir.

Bitkinin kökleri çay yapmak için kullanılır ve bir takım bileşikler içerir.

Kediotu kökü, endişeli duyguları hafifletmeye, uykuya dalma süresini azaltmaya ve uyku kalitesini artırmaya yardımcı olabilir.

Kediotu kökü çayının tadı, çok keskin aroması sayesinde aslında biraz rahatsız edici olabilir. Bitkinin çiçekleri güzel kokabilirken, kök kokmuyor. Bu bitki, diğer malzemelerle birleştirildiğinde en iyisidir.

Lavanta

Papatyaya benzer şekilde, lavantada bulunan uçucu yağlar rahatlamayı teşvik edebilir.

Bu, uçucu yağı bir mum veya difüzör aracılığıyla soluyarak, sabun veya losyonla topikal olarak uygulayarak veya çay olarak yutarak yapılabilir. Gevşeme etkisi stresi hafifletmeye ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Lavanta çayının tadı oldukça çiçeksidir. Kaynağa bağlı olarak, biraz parfüm benzeri de olabilir. Bu, diğer malzemelerle harmanlandığında daha çok zevk aldığım başka bir bitkidir.

Çarkıfelek

Çarkıfelek, beyaz ve mor veya mavi yaprakları olan tırmanan bir asma çiçeğidir. Tarihsel olarak, bu bitki, hafif bir yatıştırıcı görevi gördüğü için kaygı ve uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılır.

Beyinde gevşemeyi teşvik eden gama-aminobütirik asidi (GABA) artırarak çalışır.

Çarkıfelek çayının tadı hafiftir.

Limon Balsamı

Limon balsamı, nane ailesinin bir parçasıdır. Geleneksel tıpta hem uyku hem de sindirim yardımcısı olarak kullanılır.

Bu bitkinin stres semptomlarını yatıştırdığı ve bu nedenle rahatlamanıza yardımcı olduğu söylenir. Limon balsamı kediotu kökü ile birleştiğinde huzursuzluğu gidermeye ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Limon balsamı çayının tadı, narenciye alt tonlu naneye biraz benzer.